ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: Jednostki niemieckie i radzieckie, biorące udział w bitwie o Wrocław

Breslau stanowił siedzibę dowództwa VIII Okręgu Wojskowego (Wehrkreis) oraz Okręgu Lotniczego (Luftgau) i znajdował się w nim duży garnizon (około 30 jednostek garnizonowych i zapasowych, oficerska szkoła lotnicza, szkoły podoficerskie dla WH i SS i garnizony wartownicze). W trakcie narastania zagrożenia ze wschodu, do Breslau przerzucono jednostki szkolne i zapasowe z okolicy: głównie szkół podoficerskich z Oleśnicy, Strzegomia, Świdnicy i Ząbkowic Śląskich. Oprócz tego napływały tu szczątki jednostek wycofujących się, bądź ewakuowanych ze wschodu. Z tych oddziałów sformowano osiem pułków piechoty (biorących nazwy od swoich dowódców):
- Schulz,
- Reinkober,
- Kersten,
- Mohr,
- Göllnitz (później nazywany Hanf, a jeszcze później Velhagen),
- Sauer,
- Wehl,
- Besslein (pułk SS).


Południowo-wschodnie rubieże Wrocławia (miasto Siechnice) - linia obrony pułku Schulz we wczesnej fazie walk.


Ponadto sformowano: trzy grupy artylerii, oddział ppanc, pułk saperów, pułk łączności oraz jednostki zaopatrzeniowe, budowlane i sanitarne. Dodatkowo wszystkie te oddziały powiększono, ściągając do nich urlopowiczów, rekonwalescentów, żołnierzy odłączonych od swych macierzystych jednostek i tym podobnych.
Ponadto w Breslau stacjonowały elementy 269 Dywizji, które nie zdołały się w całości przebić przez zamykający się wokół miasta pierścień, przez co wewnątrz twierdzy pozostały: 8 batalion piechoty 269 DP, 311 Brygada Dział Pancernych 269 DP oraz dywizjon haubic 105 mm.


Kraftborn (dzisiejsze Siechnice) - tablica z nazwą miejscowości, w której walczyli żołnierze 609 Dywizji Piechoty.


Już po rozpoczęciu oblężenia, drogą powietrzną przerzucono dwa bataliony spadochroniarzy: II batalion 25 pułku strzelców spadochochronowych i III batalion 26 pułku strzelców spadochronowych.
Nie można zapomnieć również o Volkssturmie, który składał się z 38 batalionów, po 4 kompanie każdy, i oddany był pod komendę Obergruppenfuhrera SA Herzoga. Dodatkowo miejscowy dowódca Hitler Jugend, Hirsch, sformował dwa bataliony HJ.


Obsługa MG34 z pułku SS Besslein.


Po stronie radzieckiej walczyły następujące oddziały 1 Frontu Ukraińskiego:
218 Dywizja Piechoty, walcząca w rejonie Bielany-Bieńkowice, 309 Dywizja Piechoty, walcząca w rejonie Klecina-Oporów-Muchobór, 359 Dywizja Piechoty, walcząca w rejonie Muchobór-Strachowice oraz 181 Dywizja Piechoty, walcząca w rejonie Maślice-Żerniki.
Dalej, na południowo-wschodnich rubieżach (linia Trestno - Mokry Dwór - Bieńkowice) walczył 34 Korpus Piechoty 5 Armii Gwardii 1 Frontu Ukraińskiego. Naprzeciwko pułków Reinkober i Schulz z 609 Dywizji Piechoty, między Brochowem a Radwanicami stała 273 Dywizja Piechoty pod dowództwem pułkownika Dimitrija Simkina. Na prawym brzegu Odry, stała 294 Dywizja Piechoty wchodząca w skład 52 Armii.


Szturm żołnierzy radzieckich z 273 Dywizji Piechoty na stację kolejową Wrocław-Brochów.

powrót

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: