ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2013

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

W dniach 16 i 17 listopada w Rudach, na zaproszenie grupy Gross Rauden, sekcje niemieckie naszej grupy wzięły udział w manewrach, podczas których ćwiczyliśmy poruszanie się w terenie oraz przeprowadziliśmy nocną grę terenową. Przeprowadziliśmy też szerg wykładów dotyczących broni przeciwpancernej. Manewry zwieńczyła wspólna sesja fotograficzna na terenie zabytkowej stacji kolei wąskotorowej w Rudach. Galerię można obejrzeć tutaj.

W dniach 15-17 listopada, w okolicach Wołowa, odbyły się manewry sekcji RKKA, podczas których intensywnie ćwiczyliśmy musztrę i orientację w terenie. Poznawaliśmy również oryginalne podstawy obsługi broni strzeleckiej oraz regulamin służby wartowniczej RKKA. Zapraszamy do galerii!

W nocy 25-26 października 2013 roku w Jelczu-Laskowicach, odbyła się 11. edycja Biegu na orientację "Tropiciel", w której regularnie bierzemy udział. Tym razem zorganizowaliśmy punkty kontrolne, w których uczestnicy biegu poddani zostali torturującym pytaniom dotyczącym drugowojennej historii Dolnego Śląska. Kilka zdjęć można zobaczyć tutaj.

W dniach 11 do 13 października w kompleksie hotelowo-restauracyjnym Villa Park w Opolu, jak i na oryginalnych pozycjach estońskich grenadierów pod Opolem, zorganizowaliśmy sesję zdjęciową do ksiązki "Nadzieja wdeptana w błoto". Zdjęcia i scenki, które odrywaliśmy, nawiązywały do wspomnień estońskich weteranów. Zdjęcia robiła ekipa z Tropiciela Historii. Planowane jest również stworzenie paradokumentu na podstawie relacji świadka, który przez 7 tygodni dzielił piwnicę z Estończykami. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

"Nadzieja wdeptana w błoto", to pierwsza w Polsce książka, opisująca szlak bojowy Estończyków z 20. Waffen Grenadier Division der SS, od października 1944 roku do maja 1945 roku. Jej autor, członek naszej grupy, pozyskuje materiały z The Estonian War Museum i od weteranów tej jednostki. Trzonem książki są wspomnienia, jak i wiele nie publikowanych do tej pory materiałów, a jej premiera jest planowana na przełom lutego i marca 2014 roku.

Film promujący ksiązkę obejrzeć można tutaj.

W dniach 05, 12 oraz 19 października wzięliśmy udział w imprezie "Tak zaczął się Wrocław" - jednej z cyklu z imprez pod zbiorczą nazwą "Październik na Nadodrzu". Ich organizatorem jest Muzeum Miejskie Wrocławia pod dyrekcją Pana Macieja Łagiewskiego, oraz Urząd Miasta. Nasza grupa zaproszona została do zorganiozwania pokazu na wrocławskim Dworcu Nadodrze, gdzie wcieliliśmy się w realia roku 1945/46, odgrywając sylwetki polskich przesiedleńców ze wschodu, żołnierzy Armii Czerwonej oraz Ludowego Wojska Polskiego, a także niemieckich jeńców - byłych obrońców Breslau. Zdjęcia obejrzeć można tutaj.

28 września 2013 roku, wzięliśmy udział w dwóch inscenizacjach: "Wołyń 1943" oraz "Akcja Wisła" - potyczki, gdzie odegraliśmy role obu stron konfliktu: żołnierzy Armii Krajowej oraz band UPA. Impreza miała miejsce w Piotrkowie Trybunalskim. Serdecznie zapraszamy do galerii!

W dniach 21-22 września wzięliśmy udział w imprezie rekonstrukcyjnej "Bitwa Mszczonowska" w Mszczonowie. Odegrano nocny epizod walk z 1939 roku, w którym nasi członkowie wcielili się w role cywili, oraz dzienną inscenizację walk podczas Powstania Warszawskiego. Zdjęcia z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.

14 września wzięliśmy udział w dużej imprezie historycznej "Dwadzieścia lat po...", podczas której - przy współpracy z Teatrem im. Modrzejewskiej - zorganizowaliśmy inscenizację batalistyczną walk o Dolny Śląsk 1945 roku. Zaangażowaliśmy dużą ilość rekonstruktorów i sprzętu (w tym czołgi T34 i PzKpfW V Panther), pirotechniki i broni hukowej, tworząc dynamiczne widowisko, którego nie popsuła nawet niesprzyjająca aura! Zapraszamy do galerii!

13 września miała miejsce ogólnopolska premiera filmu "Sierpniowe niebo - 63 dni chwały" w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Filmu opowiadającego o dramatycznej epizodach Powstania Warszawskiego. Kilka miesięcy temu, członkowie GRH Festung Breslau wspomogli twórców filmu, wcielając się w żołnierzy niemieckich oraz RONA. Aby zobaczyć jak nam poszło, zapraszamy do kin oraz do galerii z planu zdjęciowego.

W dniach 6-8 września, zaproszeni zostaliśmy do Zakopanego, gdzie w związku z premierą książki "Bezcenny", o obrazie który został wykradziony przez Hansa Franka, wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej i promocji tejże. Wydarzenie to miało miejsce w hotelu górskim Na Polanie Kalatówki. Galeria do obejrzenia tutaj.

24 sierpnia wspólnie z Gminą Wołów i Ośrodkiem Kultury w Wołowie, organizowaliśmy imprezę rekonstrukcyjną "Oblężenie Klasztoru", która odbyła się na terenie opactwa cysterskiego w Lubiążu. Przedstawiliśmy dioramy kantyny żołnierskiej oraz okopów, przybliżając odwiedzającym frontowe życie żołnierzy II wojny światowej. Przy współpracy z zaprzyjaźnionymi grupami, udało nam się stworzyć widowiskowy pokaz batalistyczny, przy użyciu wielu pojazdów, w tym czołgu T34/85, transportera SdKfZ 251 i innych, równie atrakcyjnych maszyn. Impreza była również okazją do rozegrania meczu piłkarskiego pomiędzy reprezentacjami ZSRR i III Rzeszy (wynik 2:5), który rozegrany został w strojach sportowych z epoki. Zapraszamy doi galerii!

W dniach 16-18 sierpnia wzięliśmy udział w imprezie Motoclassic 2013, czyli wystawie starych pojazdów, odbywającej się corocznie na pięknych terenach Zamku Topacz. Mieliśmy okazję zaprezentować się w postaci dioram oraz zainscenizować krótką potyczkę połączoną z desantem z wody. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Dnia 17 Sierpnia sekcja RKKA wzięła udział w inscenizacji z frontu wschodniego, podczas zlotu pojazdów militarnych MASH na poligonie w Skwierzynie. Zapraszamy do galerii!

W dniach 03-04 sierpnia wzięliśmy udział w inscenizacji potyczki Armii Czerwonej z oddziałami Wehrwolfu o Zamek Czocha. Dynamiczna inscenizacja miała miejsce na zamkowym dziedzińcu. Swoją obecnością uatrakcyjniliśmy też sam zamek dla zwiedzających. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

03 sierpnia wzięliśmy udział w inscenizacji teatralnej, obrazującej tragiczny los więźniów pracujących przy kompleksie Riese w Górach Sowich. Inscenizacja miała miejsce w Ludwikowicach Kłodzkich, na terenie nowootawartego Muzeum Techniki Militarnej na terenie byłej fabryki amunicji Dynamit Nobel AG Molke Werke. Zapraszamy do galerii.

W dniach 12-14 lipca 2013 roku, po raz kolejny wzięliśmy udział w Strefie Militarnej w Gostyniu. Tym razem zaprezentowaliśmy dwie dioramy: sekcje niemieckie przedstawiły dioramę kantyny żołnierskiej, a sekcja RKKA dioramę okopów na linii frontu. Zapraszamy do galerii.

05 lipca w budynku Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej w Warszawie, odbyło się spotkanie z Konstantym von Glaubicz Rokossowskim (wnukiem Konstantego Rokossowskiego).

02 lipca w Karczowie na Opolszczyźnie, członkowie naszej grupy brali udział w ekshumacji mogiły estońskich żołnierzy z 20. Dywizji Grenadierów SS. Ekshumacja przeprowadzona została przez Stowarzyszenie Pomost. Galeria i więcej szczegółów tutaj.

W dniach 29 i 30 czerwca wzięliśmy udział w przedstawieniu teatralnym, które odbyłbo się na deskach amfiteatru w Jelczu-Laskowicach, a którego tematem było życie i twórczość Jima Morrisona z zespołu The Doors. Na zaproszenie organizatorów spektaklu, wcieliliśmy się w role amerykańskich policjantów z lat '60. Galeria z tego zupełnie nowego dla nas przedsięwzięcia, do obejrzenia tutaj.

28 czerwca organizatorzy biegu na orientację "Tropiciel" zaprosili naszą grupę, do wzięcia udziału w mini-rajdzie dla wolontariuszy. Około 10-kilometrowy marsz odbył się w okolicach miejscowości Tarchalice na Dolnym Śląsku. Kilka zdjęć z tej imprezy, do obejrzenia tutaj.

W dniach 22-23 czerwca ponownie wzięliśmy udział w inscenizacji batalistycznej organizowanej przez Pawła Ossowskiego na Zamku Książ. Tym razem scenariusz dotyczył historii skarbów ukrytych na zamku oraz walk o Dolny Śląsk w 1945 roku. Zapraszamy do galerii z tego wydarzenia!

W dniach 04-07 czerwca 2013 roku, wzięliśmy udział w Rajdzie Szlakiem Oflagu IID wiodącym między innymi przez Drawsko Pomorskie, Czaplinek i Broczyno. Zdjęcia z tej kilkudziesięciokilometrowej trasy do obejrzenia tutaj.

W dniach 25-26 maja po raz kolejny wzięliśmy udział w Konwencie Gier Strategicznych Grenadier, który odbył się na terenie Cytadeli w Warszawie. Obie sekcje naszej grupy wzięły udział w dwóch inscenizacjach dotyczących Powstania Warszawskiego. Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj.

W dniach 03-04 maja 2013 roku, na zaproszenie właścicieli ośrodka "Harenda" w Ludwikowicach Kłodzkich, zaprezentowaliśmy dioramy sekcji WH, SS, LW i RKKA, oraz zorganizowaliśmy pokaz sprzętu hukowego; stanowisk MG34, MG42, Gr.W. 34 oraz PaK 35/36. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia!

W dniach 19-21 kwietnia 2013 roku, zorganizowaliśmy ogólnogrupowe manewry, które odbyły się w Twierdzy Srebrna Góra, dzięki gościnności jej gospodarzy. Okoliczne górzyste rejony, stały się dla nas polem do przeprowadzenia forsownych marszy oraz przetestowania naszego sprzętu. Zapraszamy do galerii!

25 marca odwiedziła nas grupa amerykańskich studentów historii, którzy w trakcie praktyki w naszym kraju, zatrzymali się we Wrocławiu. W związku z tym poproszono nas o wsparcie i organizację prelekcji/odczytu na temat historii walk o Wrocław z głównym naciskiem na prezentację umundurowania i wyposażenia. Prelekcję zorganizowaliśmy w gościnnych murach "Bunkra 42". Studenci goszcząc na Dolnym Śląsku, nie omieszkali również zwiedzić Gór Sowich.

W dniach 23-24 marca 2013 roku, sekcja W-SS wraz z sekcją WH, zorganizowały manewry w okolicach Opola. Manewry odbyły się w historycznym rejonie walk Estończyków w 1945 roku. Nocleg w ruinach starego folwarku, przy 15 stopniowym mrozie, pozwolił odczuć na własnej skórze trudną pozycję walczących tu niegdyś żołnierzy obu stron. Zapraszamy do galerii!

W dniach 16-17 marca 2013 nasza grupa zaprezentowała dioramę wojsk niemieckich i sowieckich, podczas III edycji targów Motorcycle Show w Hali Stulecia we Wrocławiu. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 27-28 lutego 2013 roku, ponownie wzięliśmy udział w produkcji kolejnego odcinka "Skarbów III Rzeszy" Bogusława Wołoszańskiego. Tym razem plan zdjęciowy zlokalizowany był w twierdzy Srebrna Góra. Zapraszamy do zaktualizowanej galerii.

22-23 lutego, tradycyjnie już, na zaproszenie kolegów z PGRH Warta, wzięliśmy udział w organizowanej przez nich, corocznej "Bitwie o Poznań". Wsparliśmy imprezę wszystkimi naszymi sekcjami. Organizatorom dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tej imprezie i zapraszamy do galerii.

W dniach 01-02 lutego 2013 roku, sekcje Waffen-SS i Wehrmachtu zorganizowały wewnętrzne manewry pod nazwą "Neuhammer". Ponownie zagościliśmy w zimnych ruinach Pstrąża, spędzając noc w mroźnej atmosferze tego miejsca. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

21 stycznia, wspomogliśmy ekipę TVN24 kręcącą reportaż o onucach we współczesnej armii, prezentując przed kamerami prawidłowy sposób ich zawijania. Reportaż z naszym udziałem można było obejrzeć tego dnia w wieczornym wydaniu wiadomości.

W dniach 18-20 stycznia, po raz kolejny skorzystalismy z gościnności Zamku Kliczków, gdzie zorganiozwaliśmy wewnętrzne manewry połączonych sił sekcji WH i LW GRH Festung Breslau oraz kolegów z Kampfgruppe Adler i GRH 25 Fallschirmjäger Regiment. Wspólnie przećwiczyliśmy elementy musztry i taktyki oraz tradycyjnie zorganizowaliśmy grę terenową. Zapraszamy do galerii.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: