ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2014

archiwa: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

W dniach 5-7 grudnia w okolicach Wołowa, Sekcja Armii Czerwonej zorganizowała manewry, podczas których ćwiczono taktykę działań w polu zgodnie z regulaminami zawartymi w podręczniku BUP42. Galeria do obejrzenia tutaj.

22-23 listopada - długie godziny ćwiczeń, marszu, rozwijania szyku w polu i obsługi broni, zaowocowały kolejną galerią z miejscowości Pustelnik, gdzie tradycyjnie, sekcja Waffen-SS zorganizowała swoje manewry.

W dniach 20, 22 i 23 października wzięliśmy udział w filmie wojennym produkcji rosyjskiej, pod tytułem "Jedinoczka", opowiadającego historię załogi armaty ZIS i jej szlaku bojowym wiodącym aż do Berlina. Plan zdjęciowy ulokowany był w Zamku Grodziec i jego okolicach. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

11 października, w Chojnowie, na zaproszenie Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury, wspomogliśmy swoją obecnością grę uliczną dla dzieci i młodzieży, pod tytułem "Historyczne harce". Była to druga edycja tej imprezy, tym razem nawiązująca do Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do galerii.

30 września nasza grupa gościła w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie, gdzie zaprezentowaliśmy uczniom, rodzicom i nauczycielom, nasze umundurowanie i uzbrojenie. Nie zabrakło również krótkiego pokazu pirotechnicznego. Spotkanie odwiedzili również burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Krzysztof Grabka, radny Rady Miejskiej, Zdzisław Mazur i dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji, Piotr Chałupka (fot. SP nr 1 we Wschowie).

W dniach 20-21 września, ponownie gościliśmy w Zamku Grodziec, gdzie według bardzo rozbudowanego harmonogramu, zdążyliśmy: odbyć ćwiczenia z zakresu musztry, nakręcić film wraz z TV Łużyce z Bolesławca, dodać swoją obecnością nieco więcej klimatu podczas nocnego zwiedzania zamku oraz zaprezentować krótki pokaz batalistyczny dla odwiedzających zamek turystów. Więcej można zobaczyć na zdjęciach.

30 sierpnia, na terenie Klasztoru Cystersów w Lubiążu, odbyła się na druga edycja "Wojennych Tajemnic Lubiąża". W ramach tego wydarzenia współorganizowaliśmy dwie inscenizacje batalistyczne: Bolonia 1945 oraz Festung Breslau 1945. W pokazach brało udział ponad 100 rekonstruktorów z różnych grup rekonstrukcyjnych (w tym z grupy rekonstrukcyjnej Battlegroup Centre z Irlandii). W inscenizacjach wzięły również udział takie pojazdy jak Su-76, T-34, PzKpfw V Panther oraz Jagdpanzer 38(t) Hetzer. Nie zabrakło również wsparcia z powietrza. Ponadto tradycyjnie odbyła się również gala bokserska i historyczny mecz piłki nożnej. Zapraszamy do galerii!

15-17 sierpnia wzięliśmy udział w dużej imprezie militarnej, na zaproszenie burmistrza i dyrektora Muzeum Historii Wojskowości w mieście Valga w Estonii. Była to nasz pierwszy tego typu wyjazd zagraniczny. Inscenizacja pod tytułem "Bitwa o Błękitne Wzgórza" obfitowała w spektakularne efekty pirotechniczne, a nasze rekonstrukcyjne wyszkolenie zostało docenione przez Estończyków, dlatego już dziś wiemy, że za rok znów wyruszymy na wschód. Tymczasem zapraszamy do skromnej galerii zdjęć z tej imprezy.

W dniach 9-10 sierpnia, nasze stowarzyszenie, wraz z Inicjatywą Historyczną oraz zaproszonymi grupami, po raz kolejny zorganizowało największą w Polsce inscenizację Powstania Warszawskiego. Tym razem skupiliśmy się na walkach na Starym Mieście, a szczególnie na tragicznych wydarzeniach z ul. Klilińskiego, 13 sierpnia 1944 roku. W pokazie wzięło udział około 200 rekonstruktorów z całego kraju, pojazdy gąsienicowe (w tym Marder oraz Borgward), kaskaderzy i pirotechnicy. Mimo ogromu przedsięwzięcia, wszystko poszło zgodnie z planem. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

1 sierpnia wzięliśmy udział w obchodach Święta Policji. Festyn zorganizowany pod Halą Stulecia we Wrocławiu, łączył się również z obchodami rocznicowymi Powstania Warszawskiego, toteż nasi członkowie przy tej okazji zaprezentowali dioramę oraz krótki pokaz batalistyczny.

W dniach 5-6 lipca, w okolicach Zamku Książ, ponownie pojawiły się czołgi! Jednak czym są czołgi bez wsparcia piechoty? To wsparcie zapewniliśmy my i kilka innych zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, a to wszystko w ramach III Pikniku Historycznego, pod tytułem "Bitwa Czołgów". Tym razem pokaz nawiązywał do walk o Dolny Śląsk w 1945 roku, a całość przygotował jak zawsze niezawodny kolega Paweł Ossowski. Zapraszamy do galerii.

2 lipca wystąpiliśmy w VI serii "Czasu Honoru", która toczy się podczas Powstania Warszawskiego, czyli stanowi powrót do wydarzeń wcześniejszych, tym razem opowiadających o bohaterach Powstania Warszawskiego, nie tylko tych znanych z poprzednich serii. Plan zdjęciowy umiejscowiono w ruinach w Walimiu, czyli tam gdzie zawsze :) Zdjęcia z planu do obejrzenia tutaj.

14-15 czerwca sekcja Waffen-SS gościła w miejscowości Stara Kamienica, gdzie zorganiozwane zostały sekcyjne manewry. Klimatyczne okoliczności tego miejsca zaowocowały wspaniałą galerią fotografii, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy tutaj.

14 czerwca uczestniczyliśmy w niecodziennej prelekcji, zorganizowanej przez wychowawców ds. kulturalno-oświatowych wołowskiego więzienia. W spotkaniu uczestniczyło 40 skazanych, którym zaprezentowaliśmy historię walk o Wrocław oraz repliki broni używanej w ww. walkach. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

14 czerwca członkowie naszego stowarzyszenia ponownie zostali zaproszeni przez Instytut Historyczny na III SPOTKANIE Z HISTORIĄ. Tym razem nasz członek poprowadził wykład pod tytułem "Rekonstrukcja historyczna jako szeroko pojęta popularyzacja historii". Równocześnie przed wejściem do Instytutu pozostali członkowie naszego stowarzyszenia ustawili umocnione stanowisko MG42. Wzbudziliśmy duże zainteresowanie nie tylko wykładowców ale także mieszkańców i turystów. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

24 i 25 maja, na zaproszenie Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego wzięliśmy udział w II SPOTKANIU Z HISTORIĄ w ramach nowo powstającego kierunku - militaroznastwo. Członkowie naszego stowarzyszenia od października będą wspomagać kadrę naukową w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w Instytucie Historycznym.

W nocy, z 23 na 24 maja, po raz kolejny wzięliśmy udział w rajdzie na orientację "Tropiciel". Była to już 12 edycja tej imprezy. Tym razem gościliśmy w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy, w klimatycznych murach wieży "Odyniec".

21 maja gościliśmy na imprezie integracyjnej w okolicach Osówki. Korzystając z okazji sekcja RKKA zaorganizowała mały pokaz z użyciem broni hukowej i środków pirotechnicznych. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 17-18 maja dzięki uprzejmości Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej w Stanisławowie, zorganizowaliśmy wewnętrzne manewry sekcji RKKA GRH Festung Breslau, podczas których ćwiczyliśmy między innymi szturm budynku według sowieckich regulaminów. Zapraszamy do galerii.

W dniach 10-11 maja, podobnie jak w zeszłym roku, gościliśmy na III Wrocławskiej Prezentacji Grup Rekonstrukcji Historycznej w Hali Stulecia. Tym razem, oprócz dioram, zorganizowano również inscenizację batalistyczną, scenariuszem nawiązującą do działań "Żołnierzy Wyklętych" na Białostocczyźnie w 1946 roku. Członkowie naszej grupy, wraz z zaproszonymi gośćmi, wcielili się w żołnierzy WIN, KBW oraz NKWD. Zapraszamy do galerii.

3 maja, na zaproszenie Bractwa Kurkowego, wzięliśmy udział w otwarciu sezonu strzeleckiego 2014, na znanej nam strzelnicy wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego. Będąc w umundurowaniu, mieliśmy okazję postrzelać z wielu rodzajów broni krótkiej, a także z karabinów Mosin, również w wersji snajperskiej. Kilka zdjęć do obejrzenia tutaj.

W dniach 11-12 kwietnia, członkowie sekcji WH, LW, W-SS i RKKA gościli w klimatycznych murach Zamku Grodziec, gdzie zorganiozwaliśmy mini-manewry i krótki pokaz dla TV Łużyce. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a w szczególności Kasztelanowi zamku, za przemiłą gościnę! Kilka zdjęć do obejrzenia tutaj.

5-6 kwietnia, na zaproszenie kolegów z GRH FJR.1 wzięliśmy udział w III edycji imprezy Wrocław Model Show 2014, gdzie wspólnie wcieliliśmy się w role spadochroniarzy walczących w Festung Breslau. Naszym pokazem wsparliśmy ciekawy wykład Pawła Kukurowskiego o Fallschirmjager walczących w Twierdzy Wrocław. Dziękujemy za zaproszenie!

15-16 marca odbyły się manewry sekcji Waffen-SS w Pustelniku. Ćwiczyliśmy szyki w polu, zdobywanie pozycji wroga i walkę wręcz. Następnie odbyła się gra terenowa, mająca sprawdzić to, czego się nauczyliśmy i sprawdzić umiejętności dowódcze naszych Sturmmannów kandydujący na Rotterführerów. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

1 marca, na zaproszenie Trzebnickiego Stowarzyszenia Jazdy Historycznej, we współpracy z GRH 18 Batalion Kołobrzeski, GRH Towarzystwo Historyczne im. Franciszka Pięty z Leszna, Leszczyńskiego Klubu Strzeleckiego, ZHP oraz oczywiście Urzędu Miasta i Gminy Trzebnica, wzięliśmy udział w Święcie Żołnierzy Wyklętych w Trzebnicy. Podczas imprezy wzięliśmy udział w inscenizacji ataku partyzantów z Narodowych Sił Zbrojnych na posterunek Urzędu Bezpieczeństwa. Członkowie naszej grupy wcielili się zarówno w żołnierzy NSZ jak i żołnierzy sowieckich. Zapraszamy do galerii!

23 lutego, na coroczne zaproszenie kolegów z PGRH Warta, wzięliśmy udział w VII edycji widowiska historycznego "Bitwa o Poznań". Tym razem inscenizacja dotyczyła walk w rejonie Zeppelinwiese, gdzie podczas wojny toczyły się cieżkie walki. W imprezie wziął udział między innymi czołg IS-2. Więcej zobaczyć można na zdjęciach.

W dniach 21-23 lutego po raz kolejny udaliśmy się na manewry do Rud. Tym razem mieliśmy nadzieję na śnieg i mróz :) W "niesprzyjającej" wiosennej aurze ćwiczyliśmy między innymi obsadzenie okopów i ziemianek oraz przeprowadziliśmy cykl gier zespołowych. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

15 lutego, zachęceni cyklicznym udziałem w biegu na orientację "Tropiciel", wzięliśmy udział w podobnej imprezie - GF Point, która odbyła się w Górach Sowich, a jej organizatorem był Wrocławski sklep strzelecki Gunfire. Punkt kontrolny, który obsadziliśmy, ulokowany był w jednaj z sowiogórskich sztolni. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Dnia 13 lutego, na zaproszenie grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 15 im. Księżnej Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu, członkowie naszej grupy przeprowadzili lekcję historii "na żywo". W jej trakcie zapoznano grono niemal 150 uczniów ze skróconą historią II wojny światowej. Podkreślono rolę Polaków w tych wydarzeniach, a także przybliżono historię walk o Wrocław w 1945 r. Członkowie naszej grupy zaprezentowali znaczną ilość wyposażenia, umożliwiając słuchaczom wzięcie do ręki każdego przedmiotu i uzyskanie odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Galeria z tego wydarzenia do obejrzenia tutaj.
Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji szkoły, panu Sebastianowi Jarząbowi za zaproszenie, a ojcu jednego z uczniów, panu Tomaszowi Klimasiewiczowi za zaangażowanie włożone w organizację tego przedsięwzięcia.

W dniach 17-19 stycznia, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zorganizowaliśmy wystawę dotyczącą walk o Festung Oppeln od stycznia do marca 1945 roku. Wystawa obejmowała wernisaż zdjęć dotyczących walk o Opole, pokaz działania sprzętu i ekwipunku walczących stron oraz liczne prelekcje dotyczące tematu dla zwiedzających. Kilka zdjęć do obejrzenia tutaj.

W nocy z 10-11 stycznia, na poligonie w okolicach Wrocławia, rozegrano manewry stracia wojsk niemieckich i amerykańskich, scenariuszem nawiązujące do bitwy o Ardeny. Zdjęcia tutaj!

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: