ostatnio byliśmy...

Piknik historyczny-Porabka

Noc Muzeów-Kostrzyn

Österreich - Das ende

Na Pragę

Operacja Kozica

Bój o Kołobrzeg

Arnswalde w ogniu

Cunzendorf unter dem Walde 1945

Lettland 1944

nasz udział w filmach:


Untitled Document

:: archiwum wydarzeń 2015

archiwa: 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

W dniach 04-05 grudnia, na terenie podziemnej fabryki samolotów "Arado" w Kamiennej Górze, odbyły się manewry sekcji Luftwaffe. Członkowie doskonalili swoją wiedzę na temat musztry, zachowań oraz umundurowania wyżej wymienionej formacji wojsk niemieckich, z okresu II wojny światowej. Galeria do obejrzenia tutaj.

W dniach 28-29 listopada, sekcja BDM/HJ odbyła wspólne manewry z członkami KVH Hultschiner Ländchen w Rudach Raciborskich. Teren pod manewry został udostępniony dzięki uprzejmości kolegów z GRH Gross Rauden. Były to pierwsze manewry przeprowadzone przez naszą sekcję BDM/HJ. Głównym założeniem było szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem rodzajów broni, dponadto zostały rozegrane zawody strzeleckie. Zapraszamy do galerii!

W dniach 16-18 października, zorganizowaliśmy manewry W-SS, które odbyły się na terenie byłego lotniska Luftwaffe w podopolskiej miejscowości Polska Nowa wieś. Głównym celem manewrów było dalsze zgłębianie taktyki niemieckiej drużyny grenadierów z końca wojny. Przećwiczyliśmy poruszanie i rozwijanie się w szyku bojowym, musztrę, walkę wręcz oraz poruszanie się i przygotowanie otwarcia ognia przez strzelców MG 42. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

W dniach 04-06 września, na zaproszenie przyjaciół z GRH Die Freiwilligen pojechaliśmy do Władysławowa aby uczestniczyć w inscenizacji historycznej "Bitwa o Wielką Wieś". Wcieliliśmy się w oddziały WH i SS które wycofywały się z Pomorza w marcu 1945 r. Była to również okazja do odwiedzenia Muzeum Obrony Wybrzeza na Helu oraz Muzeum Uzbrojenia w Kłanienie. Krótka fotorelacja tutaj.

29 sierpnia, wzięliśmy udział w trzeciej już edycji "Oblężenia Klasztoru" w Lubiążu. W tym roku przedstawiliśmy dwie inscenizacje dotyczące walk pod Budziszynem i na Wzgórzach Seelow. Zdjęcia z tegorocznej edycji do obejrzenia tutaj.

W dniach 15-16 sierpnia, po raz kolejny wzięliśmy udział w imprezie na Zamku Książ. W ramach II Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, wystąpiliśmy w dwóch inscenizacjach: ataku na konwój z wysokimi oficerami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i marszałkiem Konstantym Rokossowskim oraz zamachu bombowego na Dworzec Główny w Breslau w 1943 roku. Zapraszamy do galerii.

11 sierpnia replika naszego pojazdu SdKfz 302 "Goliath" trafiła do Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" koło Wejherowa. Pojazd stanie się częścią dioramy powstańczej barykady, a opiekę artystyczną nad projektem sprawuje znany rysownik militarny, pan Jarosław Wróbel. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ww. muzeum!

W dniach 1-2 sierpnia, odbyły się manewry grupowe w gościnnych murach zamku Czocha. Mieliśmy okazję do ćwiczeń musztry, pozycji strzeleckich oraz regulaminowego ostrzału z działka PAK 36. Przygotowaliśmy również małą inscenizację dla gości zamku. W nocy odbyło się noce zwiedzanie utrzymane w konwencji horrorów nazi-zombie. Galeria do obejrzenia tutaj.

17 lipca w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego sekcja WH została zaproszona na plan filmowy. Nakręcony spot z naszym udziałem ma być częścią filmu promującego Uniwersytet. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii z tego wydarzenia.

W dniach 9-12 lipca, po raz kolejny wzięliśmy udział w "Strefie Militarnej" w Gostyniu. Była to już VIII edycja tej imprezy. Tym razem zaprezentowaliśmy dioramę lazaretu polowego, oraz współorganizowaliśmy dwie inscenizacje batalistyczne, w których wzięliśmy udział. Były to "Czechy 1945" i "Budziszyn 1945". Kilka zdjęć do obejrzenia tutaj.

20 czerwca sekcja WH przygotowała sesję fotograficzną w okolicach Strzegomia i Żarowa. Tematem sesji były dwa okresy: wschodnia Polska, lato 1944 oraz Festung Breslau, maj 1945. Przy okazji wykorzystaliśmy chwilę na powtórzenie i utrwalenie wiedzy z zakresu wsparcia ogniowego MG. Zdjęcia autorstwa Mariusza Kieslicha, do obejrzenia tutaj.

W dniach 13-14 czerwca, sekcja Waffen-SS zorganiozwała manewry w okolicach Przemkowa, które w całości poświęcono na ogólne ćwiczenia musztry i zachowania w polu drużyny MG. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

07 czerwca, w nawiązaniu do naszej współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zostaliśmy zaproszeni do pomocy przy zajęciach dydaktycznych ze studentami, podczas których zaprezentowaliśmy sylwetki WH, RKKA oraz LWP. Kilka zdjęć do obejrzenia tutaj.

16-17 maja - Tropiciel - to już 16. edycja tego biegu na orientację. I po raz kolejny nasza grupa uatrakcyjniła swoją obecnością trasę marszu, która tym razem przebiegała w okolicach podopolskiej miejscowości Karłowice. Grupa obsadziła dwa punkty kontrolne z zadaniami dla uczestników rajdu. Zdjęcia Mariusza Kieślicha do obejrzenia tutaj.

W dniach 01-03 maja, po raz kolejny wzięliśmy udział w imprezie "Rajd Arado". Tym razem rajd przebiegał trasą: Szklarska Poręba, Karpacz, Kowary, Kamienna Góra oraz Jelenia Góra. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji związanych z udziałem w tej imprezie. W każdej z ww. miejscowości zaprezentowaliśmy pokazy musztry i krótkie sceny batalistyczne, a całość zwieńczyła rekonstrukcja bitwy w Jeleniej Górze. Zapraszamy do galerii!

24.04-26 kwietnia w Miejscowości Mikstat niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego, w dawnym ośrodku szkoleniowym HJ, odbyły się manewry szkoleniowe sekcji SS WH oraz LW. Ćwiczyliśmy walkę na bagnety oraz poznaliśmy i przećwiczyliśmy zwiad w dwóch drużynach z MG w ramach całodziennej gry terenowej. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

19 kwietnia wzięliśmy udział w powstawaniu paradokumentalnego serialu "Kuźnia Bohaterów" opowiadającego o treningach Cichociemnych w Wielkiej Brytanii. Projet ten wsparliśmy w zakresie konsultacji mundurowych, wynajmu sprzętu oraz udziału w zdjęciach.

12 kwietnia na zaproszenie Urzędu Miasta Głogów, wzięliśmy udział w inscenizacji walk o Festung Glogau w 1945. Teren inscenizacji stanowił budynek, a właściwie klimatyczne ruiny teatru w na rynku w Głogowie. Zobacz na zdjęciach, jak WH i Volksstrum odpierali szturmy Armii Czerwonej!

28 lutego w Raciborzu, zorganizowaliśmy rekonstrukcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Inscenizacja zrealizowana przez naszą grupę przedstawiała atak Żołnierzy Wyklętych na posterunek UB, odbicie więźniów oraz potyczkę z oddziałami Milicji i Armii Czerwonej. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Jako imprezę towarzyszącą, zorganizowaliśmy prelekcję historyczną dla uczniów raciborskiego liceum.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta" w dniu 22 lutego, wzięliśmy udział w VIII edycji widowiska historycznego "Bitwa o Poznań". Impreza odbyła się w Poznaniu na terenie Parku Cytadela, a zdjęcia będzie mozna obejrzeć już wkrótce.

07 lutego, we Wrocławiu, w DH Renoma, wzbogaciliśmy swoją obecnością imprezę promującą książkę "OSTATNIA TWIERDZA HITLERA. BRESLAU 1945" Richarda Hargreavesa. Spotkanie poprowadził Tomasz Głowiński. Oprócz zbudowania niewielkiej dioramy, mieliśmy też okazję zaprezentować nasze uzbrojenie i umundurowanie.

31 stycznia, w Pstrążu, po raz kolejny zorganizowaliśmy zimowe manewry sekcji niemieckich. Po rozpoznaniu terenu, ćwiczeniach postawy strzeleckiej i walki wręcz, zadbaliśmy o urządzenie względnie komfortowego schronienia, w którym przyszło spędzic noc. Mróz zelżał, zima darowała nam srogie warunki frontu wschodniego. Zdjęcia tutaj.

17 stycznia GRH Festung Breslau świętuje dziesięciolecie swojego istnienia! Przez ten czas wiele się zmieniło zarówno u nas, jak i w polskim świecie rekonstrukcji. Wam i sobie życzymy dalszego doskonalenia odtwarzanych sylwetek, większej wierności rekonstruowanych realiów, nowych wrażeń i doświadczeń z pola bitwy. W drugą dekadę działalności wchodzimy z wciąż nowymi planami, nieustannie zwiększającymi się ambicjami i ciekawością, co przyniesie kolejne dziesięciolecie!

W dniach od 30 stycznia do 1 lutego Stowarzyszenie Historia Militaris, Handmet Military oraz Studio Historyczne Huzar zorganizowały rekonstrukcyjne obchody 70. rocznicy zdobycia Gostynia przez Armię Czerwoną i zakończenia II wojny światowej na Ziemi Gostyńskiej. Impreza miała charakter rekonstrukcyjnej gry terenowej, rozpoczynającej się w gostyńskich lasach, i mającej swój finał w postaci inscenizacji batalistycznej w centrum miejscowości. Zapraszamy do galerii.

Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

artykuły:


Ucieczka ze stalinowskiego raju


Kobiety w RKKA


Oficerowie polityczni w Armii Czerwonej


Niespokojna emerytura


Sto Gram


Radar i sowieckie myśliwce nocne


Fotografia wojenna


Francuzi w WH i SS


Deutsche Feldpost


Jednostki turkiestańskie w WH i SS


Prasa w Breslau

życie grupy: